Śniadanie ma moc

zdrowe śniadanie

Śniadanie ma moc

16 marca bieżącego roku w klasach 1-3 odbyły się zajęcia związane ze spożywaniem zdrowych posiłków. Dzień ten rozpoczął się od przypomnienia dzieciom zasad zdrowego odżywiania. Nauczyciele  uświadomili uczniom jak ważne jest dla organizmu pożywne śniadanie zjedzone przed wyjściem do szkoły i jaki ma ogromny wpływ na samopoczucie oraz kondycję w ciągu całego dnia. Uczniowie dowiedzieli się, że pierwsze śniadanie powinno dostarczyć wszystkich podstawowych składników odżywczych, czyli węglowodanów, białek, witamin i minerałów. Ważne jest też, aby jeść pięć posiłków w ciągu dnia, o stałych porach i bez pośpiechu, systematycznie sięgać po owoce, warzywa, nabiał, ryby i mięsa oraz ciemny chleb zamiast bułek, a także picie  wody zamiast szkodliwych napojów gazowanych. Wspomniano też o niezbędnym ruchu oraz unikaniu słodyczy i chipsów, które są niezdrowe. Dzieci też miały okazję zapoznać się z piramidą żywieniową oglądając filmik oraz uczyły się piosenki. Następnie uczniowie założyli odpowiednie stroje (fartuszki), umyli ręce i rozpoczęli przygotowywać drugiego śniadania. Na „stolikach śniadaniowych” znalazły się kolorowe kanapki z serami, warzywami i wędlinami. Dzieci ze smakiem zjadły przygotowane przez siebie smakowite i zdrowe kanapki. Na zajęciach gościliśmy też panią pielęgniarkę, która mówiła na temat zasad racjonalnego żywienia. Odbył się tez turniej wiedzy i quizy na temat zdrowego odżywiania. Uczniowie wykonywali też plakaty i wymyślali hasła dotyczące tematu odżywiania. Akcja była dla uczniów wspaniałą zabawą, integracją podczas prac grupowych oraz zwiększyła ich świadomość na temat zdrowego odżywiania i roli śniadania w diecie człowieka.