LEKTUROWE LEPORELLO

Uczniowie klasy I przez kilka dni omawiali lekturę H. Ch. Andersena pt: ,,Calineczka”.

Baśń „Calineczka” jest jedną z najpiękniejszych baśni H. Ch. Andersena.

Opowiada o maleńkiej dziewczynce, narodzonej z ziarna zasianego przez bezdzietną kobietę. Uroda Calineczki spowodowała, że ropucha porwała ją na żonę dla swego syna – udało jej się uciec z pomocą motyla i dwóch rybek…..

Uczy nas, że jeżeli udzielimy komuś pomocy, to na pewno ktoś nam się odwzajemni, gdy my będziemy tej pomocy potrzebować.

Po wysłuchaniu baśni uczniowie opowiadali o przygodach Calineczki, porządkowali je według kolejności występowania. Zobrazowali w kilku grupach przygody małej dziewczynki w formie leporello. Leporello to nic innego, jak po prostu harmonijkowa, bezoprawowa kompozycja graficzna, czyli w naszym przypadku książka.

Oprócz leporello każdy z plasteliny ulepił malutką bohaterkę lektury, umieścił w łupince od orzecha, przyozdabiając całość płatkami kwiatów.

Prace wyglądają naprawdę pięknie. Zapraszamy do naszej galerii.